Imate problem?
Želite "drugo" mišljenje?
Interesuje vas bilo šta vezano za zdravlje?
Nema reklama za prikazivanje
Dok osviještenost o problemima raka dojke i maternice sve više jača među ljudima, još uvijek se dovoljno ne govori o riziku tumora muških spolnih organa. Rak testisa jedan je od njih, on vrlo prisutna i opasna bolest, ali čini se da mnoge muškarce i dalje treba upozoravati o važnosti njegova ranog otkrivanja. Kvržica na testisima ne mora uvijek značiti rak, ali ni u kojem slučaju ne smijemo odbaciti tu sumnju prije nego je provjerimo s liječnikom. Bilo kakve promjene na testisima treba odmah provjeriti s liječnikom, jer rano otkrivanje bilo koje bolesti uvelike povećava uspješnost liječenja i oporavka.
Muške spolne žlijezde, testisi, nalaze se u mošnjama i njihova je zadaća proizvesti muške spolne stanice i hormone. Unutar mošnji se nalaze limfne i krvne žile, testisi i pasjemenik. Testisi i mošnje smješteni su izvan tijela, kako bi temperatura u njima bila niža od temperature unutrašnjosti. Temperatura unutar testisa je važna zbog funkcije spermija. Prevelika temperatura izaziva propadanje spermija i može izazvati neplodnost.
Kod razvoja ploda, testisi se iz trbušne stijenke, već nakon 28. tjedna trudnoće, počinju spuštati u mošnje. Zbog kompleksne anatomije i izloženosti vanjskim utjecajima, podložni su nastajanju kvržica. One na testisima mogu imati različite uzroke, o kojima ovise i drugi tjelesni simptomi, ali i liječenje.
Većina uzroka kvržica na testisu ne zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju jer se ne radi uvijek o teškim bolestima. Ipak, u nekim slučajevima one znače ozbiljne komplikacije, koje zahtijevaju hitno medicinsko liječenje. Budući da samo po anatomiji kvržice ne znamo o čemu je točno riječ, svakoj trebamo pristupiti kao potencijalnoj opasnosti.
Evo nekoliko uzročnika kvržice na testisima:
Kvržice uzorkovane hernijom, liječe se hirurškim zahvatom, baš kao i teži slučajevi cista, hidrokela i varikokela. Ako patite od slabijih oblika ovih bolesti, ona operacija možda neće biti ni potrebna.
Najteže liječenje provodi se u slučaju raka testisa. Ono zahtjeva i operaciju i, u velikom broju slučajeva, kemoterapiju i radioterapiju. Ali ako je rak otkriven u ranom stadiju, liječenje može biti vrlo uspješno. Zbog toga je vrlo važno redovno pregledati testise. Pri pregledu se traže tvrde kvržice za koje znate da nisu pasjemenik i epididimis, a koji se nalaze s gornje strane testisa. Bilo kakvu oteklinu, pogotovo ako je praćena s boli, kao i kvržicu, treba povjeriti ljekaru, jedino tako možete otkriti radi li se o kakvoj bolesti.